top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Přemyšl - malé polské městečko, které může překvapivě hodně nabídnout

Aktualizováno: 30. 3.

Přemyšl je relativně malé polské městečko nacházející se v těsné blízkosti polských hranic s Ukrajinou, které nenajdete ani na seznamu 50 největších polských měst. O to více mne během mého prosincového objevování Polska překvapilo, kolik toho toto historické město čítající pouze 60 000 tisíc obyvatel může nabídnout. Ne nadarmo se mu přezdívá turistické srdce východu.


Tisíciletá historie, pevnosti, kostely a pomníky


Město Přemyšl je údajně jedno z nejkrásnějších a nejstarších měst v Polsku. Aby taky ne, když jeho historie sahá minimálně do 9. století. První skutečnou zmínku totiž můžeme najít už v Povesti vremenych let sepsané kyjevským mnichem Nestorem. Ten zde popisuje získání hradišť Přemyšl a Červieně knížetem Kyjevské Rusi Vladimírem I. Velikým už před rokem 981 našeho letopočtu, přičemž město samotné ze dne na den z vod řeky San určitě nevyrostlo a stálo zde již nějaký ten pátek. Pro svou strategickou polohu bylo město cílem intenzivních střetů a výbojů minimálně dalších 400 let, kdy se o něj mydlili Poláci, Maďaři a východní Slované, dokud se nestalo nedílnou součástí Polsko-Litevské unie. V polském držení pak zůstávalo více méně až do dělení Polska, kdy celá oblast Haliče připadla pod vládu Habsurků a stala se součástí jejich rozsáhlé Monarchie. Právě v těch časech bylo postupně přebudováno v obrovskou pevnost.


Na začátku první světové války už se jednalo o největší pevnost své doby. Pevnost Přemyšl zahrnovala tři prstence obranného opevnění, přičemž největších z nich - vnější okruh, dosahoval neuvěřitelné délky 45km. Když vypukla první světová válka, v pevnosti sloužilo 130 000 vojáků, 14 500 koní a bylo zde umístěno přes tisíc děl a 4000 vozidel. Během nejkrvavějších bojů o ni bojovali Rakušané, Maďaři, Rusové, Němci, Češi, Poláci a Italové. Bitva bývá často přirovnávána k francouzskému Verdunu. V den kapitulace 22..března byla pevnost srovnána se zemí, velkolepou pevnost tak dnes připomíná už jen bezpočet zřícenin roztroušených napříč městem a jeho malebným podkarpatským okolím. Většina důležitých objektů opevnění, jako jsou kasárny, bývalá vojenská nemocnice či velitelství, se však dochovaly dodnes.


Neoddělitelnou součástí města jsou také pozůstatky cihlových hradeb z 18-19. století a méně i lépe zachovalé části kdysi rozsáhlého pevnostního komplexu se nacházejí v nejbližší i větší vzdálenosti od města. Minimálně nadšenci vojenské historie a první světové války tak zde mají co objevovat. Vnitřním okruhem opevnění vás částečně provede modře značený turistický okruh, vzdálenější pozůstatky pevnosti budete míjet na červené trase, další objekty pak spojují hned dvě cyklostezky - severní a jižní, takže vyrazit do tohoto podkarpatského města usazeného v krásné kopcovité krajině v létě a vzít si sebou kolo, nebude vůbec na škodu.


Aby to nebylo málo, po sovětském záboru tudy před 2. světovou válkou procházela Molotovova linie, a tak vedle středověkého hradu a pevnosti z 19.-20. století zde můžete narazit také na bunkry z 2. světové války. Vojenská historie města je s jeho kulturou tak neodmyslitelně spjata, že zde několikrát denně místo odbíjení hodin uslyšíte vytrubovat kasárenskou trubku, jako tomu je ve starých filmech z vojenského prostředí.



Přemyšl přitom nejsou jen pevnosti. Pokud jsem zde na něco narážel ještě častěji, tak to byly určitě kostely a nejrůznější církevní stavby, jejichž věže neodmyslitelně dotváří malebnou scenérii tohoto historického města. Aby taky ne, když se zde potkávají vlivy z východu i ze západu, mísí polská kultura s ukrajinskou a střetávají hned dva světy křesťanských církví. Ve zdech města přitom nežili jen Poláci a Ukrajinci, ale také početná Židovská komunita. Vedle bezpočtu kostelů a klášterů zde tak můžete narazit také na staré židovské Synagogy. Z významných církevních staveb zde můžeme krom spousty kostelů vidět například Budynek dawnego Greckokatolickiego Seminarium Duchownego, Dawny klasztor dominikanek či Pałac Biskupów Greckokatolickich w Przemyślu.



Další, nač v ulicích města s tisícovkou památek budete krom kostelů a pevností narážet, je také nespočet soch a pomníků vázajících se k nejrůznějším událostem a osobnostem spjatých s osudy Polska nebo přímo s tímto malebným městečkem. Za zmínku jistě stojí socha místního rodáka Henryka Jaskuły, který jako první Polák na světě sám obeplul svět na plachetnici Dar Přemyšla bez toho, aby cestou zastavil v nějakém přístavu. Zajímavostí přitom je, že Přemyšl leží hloboko ve v vnitrozemí bez moře a Henryk tak mohl trénovat pouze na hladině městem protélající řeky San. Nenarazit na jeho sochu v ulicích města, vůbec o tomto počinu nevím.



Rynek starego miasta w Przemyszlu a socha Švejka


První z míst, kam vás nohy během návštěvy města zavedou, bude jistě náměstí starého města a i když možná není tak velkolepé jako centra měst jiných evropských metropolí, má své kouzlou. Co vás však na první pohled překvapí, je svažitý sklon náměstí i starého města, který má však svůj důvod - řeka San se často vylévala ze svého koryta a právě sažitý terén měl zabránit zaplavení centra a postupu vody dále do města.


Náměstí obklopují honosné renesanční doby přemyšlovských měšťanů. Asi nejzajímavější z nich nese číslo 15 a je zdoben nádhernou výzdobou v průčelí. Dům s číslem 19 naopak zdobí boží oko. Centru města dále vévodí kašna vyobrazující medvědici s medvíďaty, která odkazuje na znak podlarpatského města. Není to přitom jediné vyobrazení či socha medvěda, na které v ulicích města narazíte. O tom ale až později. Teď k jedné z českých stop, které město Přemyšl skrývá.


Na starém rynku jen nedaleko medvědí kašny sedí nám všem dobře známá tvář - dobrý Voják Švejk a jen kousek od něj snad ukradený stájový pinč. Kde se zde vzal, ptáte se? Inu, jak jsem psal už výše, Přemyšl byla za první světové války významná vojenská pevnost, o které můžeme slyšet zmínku tu a tam ve filmech Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím. Především se zde však odehrává velká část Haškovy knihy popisující osudy vojáka Švejka - Pokračování slavného výprasku. Místní průvodci vás v jeho stopách jistě rádi provedou. Jak jsem se navíc dočetl až několik měsíců po návratu z Polska, socha má mít kouzelnou moc. Sáhnete-li si na Švejkovi nárameníky - máte povýšení v kapse, setřete-li prach z jeho bot - nevyhodí vás z práce, když chytíte jeho půllitr - budete mít sklenku vždy plnou, pohladíte- li Švejkovu fajfku, budete mít v srdci klid a když jej štípnete do nosu, poznáte, kdo je váš přítel a kdo naopak ne. Ve městě se dokonce každoročně pořádají i Švejkovské manévry (Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl), což je jedna ze slavností, během nichž se doporučuje město navštívit.


Muzeum Dzwonów i Fajek


Pokud něco k vojákům určitě patří, pak je to kouření tabáku. Od druhé světové války jsou to především cigarety, ale v časech před první velkou válkou to ještě byly jednoznačně fajfky, které jsou tak neodmyslitelně spojeny s Josefem Švejkou a jeho dobou. Právě s vojáky pevnosti Přemyšl je spojena silná fajfková kultura, díky čemuž je Přemyšl označován za hlavní město dýmek a fajfek. Každoročně se zde dokonce pořádá i festival fajfek (Święto Fajki). I zde můžeme přitom najít další českou stopu, protože první velkou dýmkarnu zde otevřel rodák z Čech Wincent Swoboda, o jehož osudu si můžete počíst ve zdejším muzeu zvonků a dýmek.


Muzeum zvonů a dýmek, založené v září 2001, se nachází ve staré barokní katedrální věži s hodinami, kterou najdete na okraji náměstí starého města a v jednotlivých patrech vás provede historií města, dýmek a jejich výroby, sblíží s vojenskou kulturou a dýmkařením a především si můžete prohlídnout rozsáhlé sbírky rozmanitých dýmek. Expozice dýmek je postupně upravována, což je dáno především výrazným rozšiřováním sbírky skrz nákupy a daty. Součástí muzea jsou i rozsáhlé expozice kostelních zvonů, což mi ovšem nepřišlo zas tak zajímavé, jako umělecky opracované fajfky. Ze střechy hodinové věžě je také nádherný výhled na město a jeho okolí. V pondělí je vstup zdarma, jinak 22 zlotych.



Muzeum historii miasta Przemyśla


Jestli mne při vyhledávání míst a muzeí ve městě už z fotek něco nadchlo a nalákalo k návštěvě, tak to bylo Muzeum historie města Přemyšl. Bylo to vůbec první z míst, kam jsem vyrazil během toho omezeného času, který jsem na návštěvu města měl a asi jsem zde strávil i nejdéle času. Muzeum se nachází na náměstí v domě číslo 9 zdobeném tradiční malbou v podloubí a k vidění jsou zde do detailu zrekonstruované interiéry měšťanského domu. Můžete si zde tak prohlédnout například pracovnu pána domu, kuchyni a jídelnu či obývák a další místnosti běžného života. Mimo to se ve vyšších patrech budovy nachází skvěle zrekonstruovaná škola z 19. století nebo fotoateliér z téže doby. Ten zaujme výstavou fotografií obyvatel města z období, kdy město bylo součástí pevnosti. Mne v této síni zaujala rovněž z gramofonu hrající melodie staré polské písně, kterou očividně Jarek Nohavica ukradl pro svou píseň “Černá, Ostrava černá.”



Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu


Do podzemí vás sice pozve rovněž spousta českých měst, jako například Brno, Znojmo či Plzeň. Podzemní výstava města Přemyšl mi však přijde celkem jedinečná. Neukáže vám totiž jen zrekonstruované sklady a sklepy pod městem, ale provede vás historií města a především jeho zlatým věkem. Toto muzeum doslova nadupané informacemi vám ukáže, jak se Přemyšl stal bohatým, krásným a slavným, protože kulisy trasy a vše, co při prohlídce najdete, popisují renesanční město zlatého věku atraktivní a interaktivní formou. K prohlédnutí je zde přes 30 místností a systém podzemních sklepů je navržen tak, aby svou strukturou odpovídal topografickému obrazu města a charakteru tamního rušného života během 16. století. Seznámíte se zde s historií městských hradeb či jídelníčkem starých měšťanů, navšívíte pekárnu i lékárnu, mlýnskou dolinu či galanterii. Opravdu doporučuji vzít si čas a pročíst alespoň něco ze zajímavé historie města. Podzemní chodby vás nakonec přivedou do budovy muzea historie z předchozího odstavce.



Muezum Narodowe Ziemi Przemyskiej


Ačkoli se nejedná o muzeum tak dobře zpracované jako ta předchozí, má lidem milujícím muzea bohatá na historické sbírky naskládané v prosklených vytrínách a rozvěšených na holých zdech, co nabídnout. Národní muzeum Přemyšlské oblasti se nachází v moderní budově postavené v roce 2008 na místě domů zničených během 2. světové války a pyšní se stoletou historií a největšími sbírkami v oblasti. Jeho sbírky zahrnují přes 200 000 exponátů z oblasti archeologie, historie, umění a přírody. Knihovna muzea se naopak pyšní sbírkou 40 000 knih, včetně přibližně 100 rukopisů a 400 starých tisků. Sbírky jsou pak důkladně rozděleny do jednotlivých oddělení, jako jsou oddělení archeologie, historie, kultury, umění či řemesel.


Zamek Kazimierzowski


Musím říct, že na to, jaké pro mne byla návštěva tohoto hradu z počátku 14. století lákadlo, tak jsem byl nakonec celkem zklamán a jsem rád, že jsem nemusel platiti vstupné. Stavba je to určitě nádherná a z věží hradu je nádherný výhled. Něco k vidění však bylo všeho všudy ve dvou místnostech dvou věží. Na pohled hezké, ale od tohoto hradu jsem čekal trošku víc. Na druhou stranu musím rovněž dodat, že severní věž byla v době mé návštěvy uzavřena. Přesto vás od návštěvy neodrazuji a pokud budete mít čas, vyražte alespoň na procházku jeho nádvořím a užijte si krásný výhled z jeho věží.


Hrad byl vystavěn roku 1340 Kazimírem Velikým na kopci za městem a v 16. století přestavěn v renesančním stylu. Dnes je domovem nejstaršího amatérského divadla v Polsku. Vstupné do hradu vyjde na 8PLN a otevřeno je od 10 do 18.



Wieża Katedralna


Dovoluji si tvrdit, že tato arcikatedrální věž celkem dominuje městu a pokud chcete, můžete vystoupat až na samotný vrchol. Jaký je odsud výhled netuším, protože v prosinci byla otevírací doba omezena pouze na pátky a soboty. Jinak však bývá otevřena od pondělí do něděla od 11:00 do 18:00 a v sobotu nabízí pohled na panorama nočního města do 22:00.


Rotunda i Krypty Archikatedry


Opět se podíváma do podzemí města a to do suterénu nejstaršího chrámu ve městě, kde se nachází v celém Polsku jedinečné krypty, které jsou navíc veřejnosti přístupné.


Muzeum Twierdzy Przemyśl


V době mé návštěvy města zde bylo bohužel zavřeno a pořádaly se exkurze pouze pro předem objednané skupiny, ale muzeum vedené pravděpodobně nadšenci do historie pevnosti Přemyšl uchovává sbírky z bývalé pevnosti z 19. století. Pevnostní muzeum Přemyšl vzniklo z iniciativy členů Spolku 3. historického haličského pevnostního dělostřeleckého pluku pojmenovaného po knížeti Kinském. Muzeum se nachází v budově Cechu různých řemesel v Katedrální ulici 6. Pro návštěvníky jsou připraveny 4 místnosti plné exponátů . K vidění jsou mimo jiné zbraně na blízko a palné zbraně, výstroj vojáků, staré fotografie, prvky pancéřové výbavy pevností, dělostřelecké granáty a zápalnice a všemožné osobní a užitkové předměty.


Pomnik Orląt Przemyskich


Pomník Přemyšlovských orlů je věnován mladým obráncům města z období Polsko-Sovětské války v letech 1919-1921. Původní impozantní obelisk v modernistickém stylu spolu s bronzovou postavou obránce stojícího vedle něj navrhli Jan Turkowski a byl odhalen roku 1937. Během německé okupace byl však poškozen ukrajinskými nacionalisty a následně z jejich iniciativy zbořen. Obnovit se jej podařilo až po pádu kominismu.


Kopiec Tatarski w Przemyślu


Tatarský kopec v Přemyšlu je kopec tyčící se nad Přemyšlem, jehož jméno připomíná porážku Tatarů na tomto místě. Nejznámějším bodem je tajemná Tatarská mohyla z roku 352 podle legendy postavená Tatary jako hrob chána, který padl v boji. Po mnoho staletí sloužila mohyla jako důležité pozorovací místo v obranném systému země Přemyšl.


Ve druhé polovině 19. století zde postavili Rakušané několik staveb, které byly součástí vnitřního okruhu pevnosti Přemyšl a můžeme zde najít další z pevnostních muzeí - Twierdza Przemyśl Brama na Zniesieniu. Zachovaly se zde mimo jiné: příkopy a hliněné valy s příčníky skrývajícími nouzové úkryty a ruiny betonového krytu vyhozeného do povětří těsně před kapitulací pevnosti Rusům v roce 1915. Z odkrytých fragmentů pevnosti je překrásný výhled na Přemyšl a širokého okolí. V blízkosti pevnosti se nachází obrovský Kříž důvěry z roku 2000.


Medvíci města Přemyšl


Pokud jste navštívili Wroclaw, jistě jste si všimli, že ulice města zdobí stovky bronzových trpaslíků. I když tyto drobné sošky zůstávaly dlouho výsadou hlavně tohoto Dolnoslezského města, v současné době se jimi inspirovali i jinde. V Gdaňsku tak můžete tu a tam narazit na malého bronzového lvíčka. Další místo, kde se silně inspirovali wroclawskými trpaslíky a nijak se tím netají, je právě Přemyšl, v jehož ulicích můžete často narazit na malé bronzové medvídky. Ti jsou navíc často tematičtí a úzce souvisí s místem, kde je najdeme.



Červený a modrý okruh


Možná vás potěší, že nemusíte vůbec bloudit ulicemi města a hledat jednotlivé památky. Těmi vás totiž provedou dobře značené okruhy a to modrá a červená pěší stezka, které značí čtverec rozdělený na bílý a modrý či červený trojhúhelník. Zatímco modře značená trasa vás provede 3,5km dlouhým okruhem po starém městě a přivede vás ke všem důležitým památkám, modře značená trasa vás na 9km dlouhé trase provede spíše okolím města. Dále se můžete vydat po severní nebo jižní cyklostezce spojující pevnosti v okolí města.


Pałac Lubomirskich w Przemyślu


Na závěr nesmím zapomenout zmínit tuto zajímavou a nádhernou zámeckou stavbu z konce 19. století, která je však dnes sídlem univerity a kde jsem bohužel také nebyl, takže vám nemůžu říci více, než že zde je a že je vskutku nádherná.







Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page