top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Zlatá stezka Českého ráje - podrobné info

Aktualizováno: 30. 3.

Není pravda, že za krásnými treky musíte nutně cestovat daleko za hranice České republiky. Spoustu krásných stezek najdete i zde u nás. A jednou z nich je právě Zlatá stezka Českého ráje, která vás provede pohádkovou krajinou této jedinečné Chráněné krajinné oblasti. Existence tohoto krásného treku přitom není žádná novinka a její historie sahá až do předválečných let Masarykovské první republiky, kdy se název Zlatá stezka s popisem trasy poprvé objevuje v průvodcích Klubu českých turistů. Její počátky přitom můžeme sledovat už ve 2. polovině 19. století při cestách Vojty Náprstka do Prachovských skal.


Současná stezka je dlouhá 119 kilometrů a provede vás nejkrásnějšími místy Českého ráje od Mladé Boleslavi po Jičín, přičemž cestou budete procházet skalní města a útvary jako Hruboskalsko, Drábské světničky či Příhrazské skály a po dokončení treku to nebudete mít vůbec daleko do jednoho z nejkrásnější skalních měst Čech – Prachovských skal. Cestou budete také míjet bezpočet hradů a zámků, z nichž mnohé se jistě vyplatí navštívit. Já stezku šel bohužel v období Covidu, a tak těch příležitostí tak moc nebylo, ale jen tak namátkově můžu zmínit Kost, kde se natáčel Britsko-Kanadský film Mladý Ivanhoe, pohádkovou Hrubou skálu a teď pozor, Gameři zbystřete, velké části vaší cesty bude vévodit výhled na Trosky, takže srdce milovníka hry Kingdom Come: Deliverance II jistě zaplesá.


V tomto článku se dozvíte vše potřebné o tomto nádherném treku, který doporučuji jít v květnu, kdy je vše v rozkvětu, ale ani v jinou roční dobu jistě neuděláte chybu. Navrhnu zde doporučené denní etapy tak, abyste vždy skončili ve městě s ubytováním, zmíním místa vhodná k táboření či bivakování a samozřejmě nezapomenu zmínit možnosti dozásobení se cestou.

 

ETAPA 1: Mladá Bolesva – Mnichovo Hradiště

25,2km   263m↑   232m↓

Zlatá stezka Českého ráje začíná v Mladé Boleslavi, přičemž ta pravá nádhera začíná až za Mnichovým Hradištěm a mi osobně tento úsek přišel docela nudný. Cesta totiž vede spíše průmyslovou a zemědělskou krajinou a na jediné zajímavé místo cestou – zřícenínu hradu Zvířetice, musíte sejít kilometr z cesty. Pokud tedy tento úsek vynecháte, o nic moc nepřijdete a zbývající síly a čas můžete využít k návštěvě Prachovských skal po dokončení treku. Pokud vás tento úsek tedy nezajímá, můžete přeskočit rovnou na Etapu 2.


Do Mladé Boleslavi se snadno dostanete vlakem. Jen pozor na správnou volbu nádraží, musíte vystoupit na hlavním a ne v Mladá Boleslav – město. Z nádraží se vydáte k mostu přes řeku Jizeru, kde začíná červeně značená turistická stezka „Zlatá stezka Českého ráje,“ která vás přivede na Staroměstské náměstí města Mladá Boleslav v blízkosti místního hradu. Odsud dále pokračujte na Komenského náměstí, kde se červená stezka rozděluje. Je potřeba být tedy opatrný a zvolit si správný směr. Vašimi dalšími cíli na trase jsou Josefův Důl a Bakov nad Jizerou. Další podobná past vás čeká v Hrdlořezech, kde se opět setkává červená trasa hned ze tří směrů, tak bacha na to, ať si nezajdete kilometry špatným směrem jako já.


Od Josefova Dolu pokračujte po stezce lesy podél Jizery, přičemž cestou budete mít na dohled zříceninu hradu Zvířetice. Pokud byste jej chtěli navštívit, musíte v Josefově dole opustit stezku a pokračovat po silnici na druhé straně řeky Jizery nebo v Bakově nad Jizerou přejít na modře značenou stezku a kilometr se vrátit. Další možností je přejít řeku po úzké lávce, ale nevím, zda zde stále je.


Pokud neplánujete dojít až do Mnichova Hradiště a chcete bivakovat někde cestou, v Bakově nad Jizerou je Restaurace na Zastávce, kde se můžete najíst. Ve městě najdete rovněž Coop. Můj tip pro nocleh venku na tento den je rovný plácek s turistickým přístřeškem u vjezdu do obory Klokočka vedle barokní kaple Kaple sv. Prokopa. Výhodou je, že se zde nachází i pramen. Další místa, kde by se snad dalo bez problému přespat venku, jsou na louce před Mnichovým Hradištěm, kudy protéká také řeka doslova vybízející ke koupeli. Kdo naopak touží po ubytování, tak Mnichově Hradišti jistě bez problémů něco najde.

 


Zajímavá místa cestou:

-        Historické centrum Mladé Boleslavi

-        Mladoboleslavský hrad

-        Zřícenina hradu Michalovice (odbočka z trasy mezi Boleslaví a Hrdlořezy)

-        Zřícenina hradu Zvířetice (neleží přímo na trase, je třeba z ní sejít)

-        Barokní kaple Sv. Prokopa na místě bývalých lázní v oboře Klokočka.

-        Zámek a zámecký park v Mnichově Hradišti (opět neleží přímo na trase)


Kde se najíst:

-        Některá z mnoha restaurací v Mladé Boleslavu

-        Restaurace na Zastávce v Bakově nad Jizerou

-        Některá z mnoha restaurací v Mnichově Hradišti

ETAPA 2: Mnichovo Hradiště – Libošovice

23,1km   566m↑   515m↓

Za Mnichovým Hradištěm vás čeká nějakých 5km cesty přes pole a louky mírně zvlněné krajiny středních Čech, které vás přivedou na parkoviště s občerstvením na dohled skalního hradu Valečov. Zde se můžete zvlažit pivkem po putování na vyprahlém slunci a vydat se po naučné stezce Příhrazskými skalami, která zde začíná. Chcete-li si prohlédnout zříceninu hradu, připravte si 50 kaček. Cesta dále už vede skalními útvary, kvůli kterým jste do Českého ráje dorazili a je lemována nádhernými výhledy na českou krajinu, načež vás po čtyřech kilometrech přivede k další pohádkové zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Nevadí-li vám stoupání do schodů, můžete si je prohlédnout. Počítejte, že zde strávíte tak půl hodinky.


Z Drábských světniček vás čekají další čtyři kilometry do Příhraz, kde se nachází hospoda, a tak si zde můžete dát něco dobrého k snědku. Další možnost bude až o 8km později u hradu Kost, který rovněž můžete navštívit. Hrad nabízí hned několik okruhů, které můžete projít a ty se liší jak délkou, tak i cenou (viz). Hned pod hradem se také nachází restaurace.


Pokud necestujete na divoko a toužíte po ubytování, tak v obci Podkost kolem hradu se nachází pár možností, kde můžete pro tuto noc složit hlavu. Jednou z nich je hotel Podkost. Další možnosti ubytování najde v o 2km vzdálené obci Libošovice, kde se nachází například hotel Český ráj. Kdo holduje spaní v přírodě, ať pokračuje ještě 2km do lesa za Libošovicemi, kde se nachází ležení i s ohništěm pod skalou. Ještě o kus dále je pak trampská osada. Hned za Libošovicemi se vám také poprvé otevře výhled na dominantu Českého ráje – hrad Trosky.



Zajímavá místa cestou:

-        Zřícenina skalního hradu Valečov

-        Příhrazské skály

-        Zřícenina hradu KLamorna

-        Hradiště hradu Klamorna

-        Zřícenina skalního hrad Drábské světničky

-        Studený průchod (nic pro tělnaté)

-        Hrad Kost (Kdo viděl film Mlady Ivanhoe, okamžitě si na něj vzpomene)


Kde se najíst:

-        Některá z restaurací v Mnichově hradišti

-        Stánek na parkovišti po Valečovem

-        Restaurace na Krásné vyhlídce

-        Hospoda v Příhrazích

-        Restaurace Kost

-        Restaurace hotelu Český ráj v Libošovicích

Etapa 3: Libošovice – Turnov (pozor, ne Trutnov!)

21km 402m↑  441m↑

Za Libošovicemi vás čeká cesta mezi poli, přičemž před sebou budete mít poprvé nádherný hrad Trosky, načež se ponoříte do lesů, kde vaši cestu budou lemovat skály. Minete místní trampskou osadu a dále budete pokračovat údolím Žehrovky podélně s naučnou stezkou Podtrosecká údolí, kde na vás čekají mimo jiné zachovalý turbínový Podsemínský mlýn z 1. poloviny 20. století a barokní Nebákoský mlýn. Zde se rovněž nachází restaurace, kde můžete spočinout a doplnit energii na cestu dále.


Před Nebákovem opustíte naučnou stezku a dále budete pokračovat po Zlaté stezce, přičemž výhledy na trosky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud chcete tento klenot Čech navštívit, nachází se jen půl kiláku od stezky. Vstupné pro dospělce vychází na 160Kč a prohlídka hradu zabere asi 40 minut. Na rozcestí se rovněž nachází další restaurace na vaši dnešní trase, takže se zde po prohlídce hradu klidně můžete ubytovat.


Dalším zajímavým místem na trase je zámek Hrubá skála, kde se natáčela pohádka o Bajajovi. I ten si můžete prohlédnout a za 50Kč vystoupat ne jeho věž. Před zámkem si můžete dopřát také nějaké to občerstvení. Dále vás cesta povede Hruboskalským skalním městem bohatým na bezpočet dechberoucích vyhlídek. Určitě není na škodu občas sejít ze stezky a vyšlápnout si na některou nacházející se mimo oficiální trasu. Po přechodu Hruboskalského skalního města na vás čeká další hrad a to Valdštejn, který je rovněž možné prohlédnout si. Cena vstupného pro dospělého člověka je 130Kč. Jen kousek za Valdštejnem vás čeká skalní vyhlídka Hlavatice a pak už jen sestup do města Turnov, které nabízí spoustu možností ubytování, restaurací ale i obchodů, kde můžete dokoupit jídlo na cestu dále. Také by byla škoda neprohlédnout si Turnovv. Já zde byl v období Covidu, kdy byla ubytovací zařízení ještě zavřená, takže jsem toho dne našlapal ještě dalších 13Km a spal na nádherné skalní vyhlídce nad zříceninou hradu Vranov. Ale nějaká místa pro nocleh venku najdete jistě i cestou. Mé místo mezi borovicemi za branou Pantheon však včele doporučuji.


V Turnově doporučuji vybrat si dostatek hotovosti, protože během mé cesty dále až do Jičína jsem celkem litoval, že ji nemám. Kartou se nikde platit nedalo, ale doba se mezitím posunula a vše může být jinak.



 Zajímavá místa cestou:

-        Časté výhledy na hrad Trosky

-        Údolí Žehrovky

-        Naučná stezka Podtrosecká údolí

-        Podsemínský mlýn (turbínový mlýn z 1. poloviny 20. století)

-        Nebákovský mlýn (barokní stavba)

-        Zřícenina hradu Trosky (asi 500metrů mimo trasu, možnost prohlídky)

-        Zámek hrubá skála

-        Hruboskalské skalní město

-        Hrad Valdštejn

-        Skalní vyhlídka Hlavatice

-        Turnov – historické centrum -        Turnov – kostely

-        Turnov – židoský hřbitov


Kde se najíst:

-        Restaurace Nebávkov

-        Restaurace Trosky

-        Občerstvění Hrubá skála

-        Občerstvení u hradu Valdštejn

-        Restaurace v Turnově

Etapa 4: Turnov – Kozákov

21,3km    859m↑  395m↑

Jako 4. doporučená Etapa bývá uváděna trasa Turnov-Kozákov, což je také nejvyšší vrchol, kterého na trase dosáhnete a kde se nachází Riegerova chata, v níž můžete přespat. Další možnosti na ubytování v této oblasti jsou velice omezené, ale jsou nějaké zde přeci jenom jsou. Jednou takovou je penzion v Hamštejně 3km před Kozákovem nebo kemp v Malé Skále, tím však tuto etapu příliš zkrátíte a na další den vás bude čekat o to větší kus cesty. Chodci se spacákem, tarpem a karimatkou tento problém řešit nemusí, protože na této etapě je spousta míst, kde to bez problému zakempí. Klidně můžou přespat pod širákem přímo na Kozákově nebo na některé zmnoha luk či travnatých hřebíků, které budete cestou dále přecházet. Já poslední noc strávil v přístřešku na vrcholu Tábor jen 10km od Jičína.


Cesta z Turnova vede malebným údolím řeky Jizery a přivede vás k roubenému Dlaskovu statku, který si můžete za 80Kč prohlédnout. Zde překročíte silnici a budete pokračovat vzhůru, přičemž na vás z dáli opět vykouknou Trosky. Rovněž se vám naskytne výhled na vrchol Kozákov.


Cesta dále vede lesy, kde na vás čekají menší pískovcové skály, kterými budete procházet a přivede vás ke zřícenině hradu Frýdštejn, který si můžete za 70Kč prohlédnout. Kousek od hradu se se ve stejnojmenné obci nachází Vila Frýdštejn, kde si můžete posedět na zahrádce a dát si něco k jídlu a pití.


Cesta dále vede po úzkém skalnatém hřebeni, kde se oplatí opustit na krátký čas stezku opustit a vydat se poznávat kouzelné skály a vyhlídky za kamennou bránou Pantheon. Je zde rovný plácek a právě zde jsem strávil noc po 3. dni na cestě, takže kdo cestuje s karimatkou a spacákem a dorazí sem na večer, neváhejte ani chvilku. Lepší místo už toho dne nenajdete. Součástí skalního masivu je také zřícenina hradu Vranov (vstupné 140Kč) a vyhlídka Zahrádka.


Zlatá stezka Českého ráje dále prochází obcí Malá Skála, kde se nachází hned několik restaurací či pekárna, kde svého času prodávali opravdu výborné koláče. Za Malou Skálou se stoupá prudce vzhůru, výhledy cestou vám však budou pěknou odměnou. Stezka dále pokračuje lesem do Besedic, já však doporučuji odbočit po žluté doprava, protože stezka vede přes nádherné skalní vyhlídky, načež vás rovněž přivede do Besedic, kde se opět napojíte na červeně značenou Zlatou stezku Českého ráje.


Za Beesedicemi sestoupíte po silnici do obce Koberovy a pak dále škvírou mezi ploty dvou stavení zamíříte na Hamštejnský a Prachovský vrch, přičemž cestou můžete vystoupat také na rozhlednu Hamštejn. Po přechodu hřebene už vás čeká jen výstup na Kozákov, kde by tato etapa měla končit a můžete se zde najíst a přespat na Riegerově chatě. Kdo však spí na divoko, klidně může pokračovat dále.



Zajímavá místa cestou:

-        Výhled na zámek Hrubý Rohozec

-        Dlaskův statek

-        Bývalý skalní hrad Drábovna.

-        Zřícenina hradu Frýdštejn

-        Suché skály

-        Pantheon

-        Skalní hrad Vranov

-        Výhled na Suché Skály nad Malou Skalou

-        Besedické skály

-        Rozhledna Hamštejn

-        Rozhledna na Kozákově

 

Kde se najíst:

-        Vila Frýdštejn

-        Některá z vícero restaurací v Malé Skále

-        Hospoda na Terase v Besedicích

-        Restaurace Riegerovy chaty na Kozákově

Etapa 5: Kozákov – Jičín

26,5km    462m↑  919m↑

Kam moje paměť sahá, tak na poslední etapě už vás nečekají žádná skalní města a vedla spíše přes hřebeny a louky skoupé na vodní zdroje, ale naopak bohaté na výhledy. Proto doporučuji doplnit dostatek vody, protože nebýt dobrých lidí na zahradě jednoho domu cestou, nevím, jak bych toho dne dopadl. Ani restaurací vás na této cestě nečeká mnoho, na první narazíte až v polovině dnešní etapy v Košově, další jsou pak až po 20km putování v Železnici. Občerstvení se dá také sehnat na vrchu Tábor, kde je rovněž turistický přístřešek s posezením.


Vzhhledem k tomu, že cesta nevedla kolem žádných hradů a skalních měst, ale vedla převážně přes louky a bezlesé hřebeny střídané s lesy, tak mi celá etapa splývá v jedno a nemám k ní moc co napsat. Určitě však nejde o nudný úsek, protože budete putovat nádhernou přírodou a užívat místy nádherných výhledů na pohádkovou českou krajinu. Moc se mi také líbily roubené chaloupky v okolí Skuhrova a Rváčova.


Cesta vás nakonec dovede k Valdštejnské Ložii na okraji Jičína a dále do historického centra, kde stezka končí. Byla by ovšem škoda neprohlédnout si toto historické a pohádkové město a neudělat si výlet do nedalekých Prachovských skal.



Jičín - Co vidět?

-        Valdštejnská Lodžie

-        Rumcajsova ševcovna

-        Valdická brána

-        Jičínský zámek

-        Jičínská hvězdárna


Etapy podle mě:


Výše jsem celkem detailně popsal doporučené denní etapy, které jsou navrženy tak, abyste vždy došli z jedné obce s ubytováním do jiné. Co když však po ubytování netoužíte a chcete přespávat venku nadivoko? Pak můžete pokračovat v mých stopách a spát na místech, na kterých jsem spal já nebo která jsem pro vás vybral. Níže tedy ještě ve stručnosti etapy podle mne.


Etapa 1: Mladá Boleslav - Klokočka

18,4km    159m↑  142m↑

Na první den mého putování jsem si vybral zakončení u kaple sv. Prokopa při oboře Klokočka, kde se nachází malý turistický přístřešek. Je zde rovněž zdroj pitvné vody. V noci mne zde čekal hlučný soví koncert, ráno jsem se naopak probudil za nádherného crvlikání ptáků. Večer kolem rovněž projížděla lesní správa, která pokračovala dále do obory. Mne zde nechala bez povšimnutí ležet. Než sem dorazíte, můžete se najíst a posedět v hospodě Na Zastávce v Bakově nad Jizerou.


Etapa 2: Klokočka - Les za Libošovicemi

32,2km   677m↑  610m↑

Druhého dne mého putování jsem měl opravdu dobré tempo a za pozdního odpoledne jsem dorazil do podhradí hradu Kost, kde jsem shodou náhod potkal známé pocházející z místního kraje, kteří mne vzali na menší výlet autem, aby mi ukázali něco z krás Jíčínska a k večeru mne vrátili pod Kost, odkud jsem se vydal dále. Beznadějně hledaje místo, kde bych strávil druhou noc, jsem to nakonec za tmy zapíchl na louce za posledním domem obce Libošovice. Kdybych však pokračoval ještě asi dva kilometry, dorazil bych k mnohem příhodnějšímu místu. V lese za Libošovicemi se totiž nacházel krásný plácek pod skalním převisem i s ohnišetěm a posezením.


Etapa 3: Les za Libošovicemi - Vyhlídka nad Malou Skalou

31,5km   729m↑  654m↑

Cestě třetího dne vévodil výhled na Trosky a posléze nádherná panoramata Hruboskalska, kterými jsem odpoledne doklusal až do Turnova a odsud dále k Frýdštejnu. Zde jsem dorazil k večeru, poseděl na zahrádce Vily Frýdštejn a posléze pokračoval přes Suchou skálu hledat místo pro nocleh. Měl jsem tip od servírky, ať přelezu hradby a jdu spát na hrad, že tam tak taky někdy chodí, ale nakonec jsem pokračoval dále. Když už to vypadalo beznadějně, dorazil jsem k bráně Pantheonu a za tou našel parádní plácek na skále mezi borovicemi. Toto místo určitě doporučuji.


Etapa 4: Vyhlídka nad Malou Skalou - Tábor

26,3km   995m↑  688m↑

Čtvrtého dne by pro mě asi nebyl problém dorazit až do Jičína, kde Zlatá stezka Českého ráje končí. Dorazil bych tam však až večer a vzhledem k tomu, že tou dobou byla k vůli epidemii zařízení ubytovacího tipu pro epidemiologickou situaci stále zavřená a já se vyhýbám spaní venku na okraji větších měst, rozhodl jsem se nakonec strávit noc na vrcholu Tábor jen dvanáct kilometrů od cíle mé cesty, kde jsem následujícího dne dorazil tak akorát na pozdní snídani.


Etapa 5: Tábor - Jičín

11,9km   61m↑ 467m↑

Prostě se drž červené a dojdi až do Jičína







Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page