top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Tatranská Magistrála - vše, co potřebuješ vědět

Aktualizováno: 30. 3.

Jako tatranská magistrála bývá označován turistický chodník vedoucí po jižním úbočí Vysokých Tater, přičemž se jedná o nejdelší a zároveň nejstarší stezku napříč nejmenšími velehorami Evropy, kterými Tatry bezesporu jsou. Jde také o jednu z nejznámějších turistických stezek na Slovensku, přičemž její historie sahá až na začátek minulého století, kdy se objevují první myšlenky na propojení již existujících stezek do jednoho celku. Určit přitom jednoznačně délku této trasy je celkem oříšek, protože zdroje se rozchází jak v tomto údaji, tak i v určení, kde trasa přesně začíná a končí. Většinou se však jako Tatranská Magistrála uvádí 46km dlouhá vysokohorská trasa z Podbanského na Veľké Biele pleso. V mapách však můžeme vidět o 22,5km delší trasu začínající u rozcestí na Tokarinách za obcí Javlovec, která tak rovněž bývá označována za začátek Tatranské Magistrály. Tento úsek je však veden v podhůří Vysokých Tater na hranici Tatranského národního parku, a tak je pro mnohé méně zajímavý a opomíjený. Co se konce trasy týče, četl jsem o asi 10km protažení do Ždiaru, čemuž celkem rozumím, protože takto Magistrála končí uprostřed lesů a hor u Veľkého Bieleho plesa, odkud je potřeba dostat se nějakým způsobem dále do civilizace. Roku 2013 měla být trasa dokonce protažena přes Spišskou Maguru až do Polska. Tyto etapy však nejsou doposud značeny červenou barvou jako zbytek trasy ani vedeny jako Tatranská magistrála a v povědomí většiny lidí tak jako Tatranská magistrála figuruje právě ten 46km dlouhý horský úsek. I já se tedy v mém stručném popise budu držet hlavní červené trasy, kterou si každý může protáhnout jak bude chtít.


Přístup na začátek:

Ať už se rozhodnete vydat se na cestu z Jalovce nebo Podbanské, nejlepší bude, když se vlakem dopravíte to městečka Liptovský Mikuláš, odkud několikrát denně vyjíždí autobus do obou obcí. Spojení bez problémů vyhledáte pomocí IDOSu, přičemž abyste našli spoj na začátek v Podbanské, musíte zadat zastávku "Pribylina, Zruby". Hodláte-li vyrážet z Jalovce, nejlepší bude jet na zastávku "Jalovec, most" a odsud až na Rázcestie na Tokarinách pokračovat po žlutě značené trase. Tahle etapa bude na den tak akorát a v Podbanské už určitě nějaké ubytování sežene. Pokud by vám to časově nevycházelo, můžete to zkusit na horské chatě Orešnica ve zhruba polovině této etapy.


Podbanské → Štrbské Pleso → Popradské Pleso

20km  842m↑   267m↓


Cesta z Podbanské jen mírně stoupá lesy na rozcestí nad Bytom, kde se nachází také zastřešené posezení. Odsud cesta opět mírně klesá na Tři Studničky a pak dále k Važecké chatě. Zde se červeně značená stezka stáčí zpátky do hor, přičemž tě asi po hodině chůze přivede k Jamskému Plesu. I zde se nachází turistický přístřešek s posezením, a tak si zde můžeš odpočinout a kochat se nádhernou horskou přírodou, než vyrazíš na cestu dále. Před sebou máš necelých 5km spíše z kopce, ktré tě přivedou k dopravně dostupnému Štrbskému plesu, kde se mimo jiné nachází také hotel a nějaká restaurace. Teoreticky zde tedy můžeš dnešní etapu ukončit, byla by však škoda nepokračovat na Chatu pri Popradskom plese. Pamatuj však, že jsi v Tatranském národním parku a kempování je zde přísně zakázáno a v oblasti s tak vysokým výskytem mědvěda hnědého asi ani kempovat nechceš. Ať už se tedy rozhodneš zůstat nebo pokračovat dále, měl bys mít ubytování domluvené předem a to nejen dnes, ale i během dalších dní svého putování. Plánování předem je tak celkem na místě.



Popradské Pleso → Sliezsky Dom → Hrebienok → Zamkovského chata


18,9km  845m↑   888m↓

Na úvod tě čeká ještě celkem pohodová procházka kolem Popradského plesa, lemovaná nádhernými výhledy na skalisté vrcholy tyčící se vysoko nad korunami stromů. Hned za Popradským plesem se však stoupá serpentinami prudce vzhůru až do sedla pod Ostrvou. Na pouhých 2,5km se vyhoupneš o 460m a poprvé se ocitneš nad hranicí lesa, do kterého se jen tak nevrátíš. Pokud se na to cítíš, můžeš odsud vystoupat dalších 300 výškových metrů na vrchol Tupá, odkud je úžasný výhled na Popradské pleso a ostré skalnaté vrcholy Tater.


Cesta ze sedla dále pokračuje po ovodu svahu a otevírá ti výhledy na nádhernou slovenskou krajinu, až tě Batizovskou dolinou přivede k Batizovskému plesu. Odsud se stezka vrací na svahy, po jejichž obchodu obejdeš vrch Suchý, abys následně zaplul do Velické doliny, kde tě čeká pozvolný sestup k Velickemu Plasu a hotelu Sliezsky dom. Zde se horský chodník na chvíli opět zvedá a náslendě padá Slavkovskou dolinou zpět do lesů, kterými dorazíš do střediska Hrebienok. Zde pravděpodobně dorazíš k večeru a můžeš se zde teoreticky ubytovat. Byla by však škoda nevystoupat další 3km na Rainerovu či ještě lépe Zamkovského chatu. Myslím, že 20km na den je v takových horách tak akorát!


Chaty na trase a jejich vzdálenost od výchozího bodu:

Sliezsky dom - 9,9km  606m↑   444m↓

Hrebienok - 15,9km  656m↑   876m↓

Rainerova chata - 17,2km  686m↑   903m↓

Zamkovského chata - 18,9km  845m↑   888m↓



Zamkovského chata → Zelené Pleso → Veľké Biele pleso → Ždiar


19,9km  955m↑   1554m↓


Cesta od Zamkovského chaty stoupá dalších 300 metrů vzhůru přes Lomnickou vyhlídku až na Skalnaté pleso. Zde už se opět ocitneš nad korunami stromů a za neustálého stoupání pokračuješ, dokud se nevysápeš do sedla pod Svišťovkou. Jsi ve 2023 metrech a výš už se na této trase ocitnout nemůžeš. Užij si dechberoucích výhledů a připrav svá kolena na prudké klesání k Zelenému plesu. Pak už tě čeká jen mírně stoupající úsek k Velkému Bílému plesu, kde červená značka a tedy i magistrála končí. Aby ses dostal do Ždiaru, musíš vystoupat na Kopské sedlo po modré. Zde přejdeš na zeleně značenou trasu, která od Širokého sedla padá souběžně s Riegelským potokem do Monkovy doliny, až nakonec dorazíš do Ždiaru, odkud už se autobusy dokodrcáš zpátky domů. Můžeš však pokračovat i jinudy kam se ti jen zlíbí.


Chaty na trase a jejich vzdálenost od výchozího bodu:

Skalnatá chata - 2,8km  274m↑   19m↓

Chata u Zeleného plesa - 8,4km  559m↑   460m↓



Další důležité info:


Už jsem to jednou psal, ale raději to zopakuji ještě jednou. Nacházíš se v Tatranském národním parku a kempování je zde přísně zakázáno. Měl bys tedy správně využívat horských chat, které doporučuji zarezervovat předem. Další věc, kterou bys měl znát, jsou sezónní uzavírky k vůli ochrany přírody. Některé úseky trasy jsou otevřeny pouze od 1.6. do 31.10. Abys tedy trasu mohl jít opravdu celou, vyčkej do letních měsíců či první poloviny podzimu.

Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page