top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

5+1 tipů na tůry v oblasti Serfaus-Fiss-Ladis, kterými nepohrdne ani zkušený horal

Aktualizováno: 12. 3.

Serfaus-Fiss-Ladis je celkem známé turistické středisko seskládající se ze tří vesnic na náhorní plošině nad řekou Inn ve výšce 1200-1400m.nm. nacházející se v západním Tyrolsku nedaleko italských a švýcarských hranic. Celá oblast se rozkládá na prosluněných jižních svazích a pro časté slunečné počasí se také těší označení "Plošina tří sluncí." Aby taky ne, když s 2000 hodinami slunečního svitu ročně patří k nejslunečnějším oblastem celého Tyrolska. A i když jde o oblast zaměřenou především na rodiny s dětmi, čemuž jsou uzpůsobeny nejen místní hotely, ale také stezky a atrakce v oblasti, tak i zkušený horal toužící po trošce dobrodružství a alpské turistiky zde dojde uspokojení. Takže kam se vydat, pokud sem vyrazíte s rodinkou a dostanete na den propustku vydat se toulat horami bez dětí či mladších sourozenců? Právě takovými místy vás provedě můj skromný 5+1 průvodce tipů na tůry v oblasti Serfaus-Fiss-Ladis, kterými nepohrdne ani zkušený horal.


1)     Hřebenovka na vrchol Planskopf

9,2km 494m↑ 934m↓

Nemůžu jinak, ale na úvod vás musím pozvat na hřeben táhnoucí se vysoko nad vesnicemi Fiss a Serfaus, kudy vede nádherná hřebenovka, kterou z velké části troufám si říci zvládnout i naprostí začátečníci s horskou turistikou. Hřebenová stezka přechází přes několik vrcholů nad 2500 metry a po celou dobu nabízí nádherné výhledy na obě strany. Není přitom nijak technicky náročná a vystačíte si se silou vašich nohou.


Cestu začnete na sedle Fisser Joch, kam se hravě dostanete lanovkou Schönjochbahn II, pokud však máte sílu a chuť, můžete si až na hřeben vyšlápnout po svých. Možností, jak se sem dostat, je hned několik, přičemž ten nejsnadnější bude asi po cyklostezce Fisserjoch Tour. Mnohem krásnější ale o to delší výstup vás pak čeká podél Frommes trailu kolem restaurace Frommesalp a přes vrchol Frommes kolem stejnojmenného jezera.


Ze sedla Fisser Joch můžete vystoupat na vrchol Zwölferkopf (2596m), kam se stoupá po široké prašné sjezdovce. Cestou stejně jako na vrcholu vás však čeká spousta vycházkových turistů, ale vrchol se dá podejít po úzké pěšince, kde není tak rušno a na hřebenovou stezku se napojit na dalším sedle. Odsud už se stoupá ke kříži na vrcholu Oberer Sattelkopf (2596m), který se rovněž stává častým cílem lidí, kteří se vyvezli na hřeben lanovkou. Většina z nich se zde však otáčí a vrací zpátky, takže máte velkou šanci, že zde konečně opustíte davy lidu a budete pokračovat celkem osamoceni dále přes vrcholy Hinterer Sattelkopf (2670m) a Vorderer Brunnekopf (2682m) až na sedlo Brunnenjoch. Zde máte možnost hřeben opustit a sestoupit na s hřebenem souběžně vedoucí stezku Quellenweg, která vás dovede k restauraci Kölner Haus, odkud už vede bezpočet cest zpátky do vsi nebo jezdí také lanovka.


Pokud se rozhodnete jít trasu opravdu celou, připravte se na nejdelší stoupání tohoto hřebene, které vás nakonec přivede až na vrchol Planskopf (2803m). Odtud můžete sestoupit na sedlo Urgjoch, odkud vedou hned dvě stezky, které vás nakonec přivedou na stezku Murmelsteig, která rovněž končí u Kolner Hausu. Další možnost je vrátit se na předchozí sedlo a sestoupit výše popsanou stezkou.


Výhodou této hřebenovky je, že vede souběžně s níže položenou stezkou Quellenweg nebo ještě níže se táhnoucí cestou Panoramaweg, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi a rovněž končí u chaty Kölner Haus. Vaše rodinka tak klidně můžete šlapat po této pohodové stezce klesající ze sedla Fisser Joch ke Kolner Hausu, zatímco vy si budete užívat nádherné hřebenovky a po té za nimi můžete sejít ze sedla Brunnenjoch a společně pokračovat dále. Vrchol Planskopf pak můžete zdolat cestou zpátky z následujícího tipu.



2)     Výstup na Rotpleiskopf (2936m)

12,5km 934m↑ 1374m↓

Tuhle tůru započnete stejně jako tu předchozí na sedle Fisser Joch, odkud opět zamíříte směrem k vrcholu Oberer Sattelkopf (2596m). Na ten už však stoupat nebudete. Na sedle pod vrcholem odbočíte doprava a budete pokračovat po stezce Spinseesteig, což je úzká sotva viditelná stezka obcházející horu polem kamení. Dobře tedy koukejte pod nohy, abyste sebou nemrskli o zem nebo nepřehlédli některou z červenobílých značek.


Stezka vás nakonec přivede k potoku Urgbach, od kterého vás čeká první strmé stoupání dnešního dne k jezeru Spinsee. Stoupá se však po hliněné stezce klikatící se po travnatém svahu a stále ještě si vystačíte se silou vašich nohou. To náročné přijde teprve za jezerem Spinnsee. Zde se přechází na úsek pro opravdu zkušené horaly a alpinisty. Vzhůru se stoupá hodně kamanitým terénem a místy si budete pomáhat i rukama. Pokud se na něco takového nebudete cítit, můžete od jezera Spinnsee sestoupit k jezeru Urgsee, odkud snadno dorazít k lanovce, která vás vyveze zpátky na hřeben, odkud jezdí lanovka zpět do Fissu.


Po dosažení vrcholu vás čeká sestup po stezce přecházející suťoviště a vedoucí zpět do skal, kde se místy může držet sníh ještě na konci léta. Možná budete muset přecházet také jedno sněhové pole na okraji strmého svahu, takže opatrnost je opravdu na místě. Nakonec dorazíte až na sedlo Urgjoch. Zde už máte to nejhorší za sebou a můžete odsud sestoupit dolů ke Kölner Hausu stejně jako u předchozího tipu, nebo pokračovat přes Planskopf, o kterém jsem už psal rovněž v předchozím tipu.



3) Furgler (3004m)

9km 688m↑ 1029m↓

Tohle může být pro některé z vás dost možná vaše první třítisícovka, protože dostat se na vrchol není zas tak těžké. Až do 2346 metrů se totiž můžete vyvést lanovkou z obce Serfaus. Cestu na Furgler tak začnete na vrcholu Lazidkopf, odkud budete pokračovat po úzkém hřebeni přes Börderköpfe (2415m) na Scheid (2429m), kde se střetává hned několik stezek. Vašim dalším cílem je jezero Tieftalsee, přičemž téměř celou dobu vás čeká opravdu mírný výstup po snadně rozeznatelné stezce. Jen na jednom krátkém úseku si budete možná muset pomoct rukama na skalách.


Od jezera už se celkem strmě stoupá vzhůru napříč sypkou sutí, ale stále to může zvládnout i méně zkušený chodec. Úseky pro zkušené přicházejí až na druhé straně vrcholu, kdy vás čeká sestup skalami a balvany. Jeden úsek je dokonce jištěný ocelovým lanem. Tento úsek si opravdu užijete a nakonec vás přivede na sedlo Furglerjoch, odkud vás čeká sestup k jezeru Furglersee pod sedlem Urgjoch, kde se opět napojíte na stezku Murmelsteig vedoucí dále ke Kölner Hausu.



Pokud jste opravdu zkušení borci a myslíte si, že na to máte, můžete zkusit předchozí tři tipy dát na jeden zátah jako já během mé podzimní výzvy, kdy jsem startoval dole ve vsi, odkud jsem vystoupal na Lazidkopf a pak dále na Furgler, odkud jsem zamířil na Rotpleiskopf, ze kterého jsem přešel ne hřebenovku, kterou jsem celou přešel. Je to však výzva na opravdu celý den.



4)     Hexenkopf (3034m)


Hexenkopf je asi nejvyšší hora v oblasti Serfaus-Fiss-Ladis a dosažení jejího vrcholu už vyžaduje nějaké ty zkušenosti s pohybem v alpském terénu. Na závěr výstupu vás totiž čeká cesta nepřehledným kamenitým terénem a také nějaké to šplhání. Netrpět závratěmi je také jistou výhodou. Strmý výstup od chaty Hexenseehütte přes sedlo Hexensattel by však mohli zvládnout i méně zkušení jedinci. Jen už pro ně tato tůra nebude okruhem, ale cestou tam a zase zpátky. Mám pro vás přitom hned dva tipy, jak vrcholu dosáhnout. Jeden snadný od stanice lanovky na vrcholu Lazidkopf s návratem právě sem a druhý v podobě celodenního přechodu z údolí přes vrchol.


Od stanice Lanovky a zase zpátky

11,6km 786m↑ 549m↓

Tuhle cestu začneš stejně jako výstup na Furgler na vrcholu Lazidkopf, kam se snadno dostaneš lanovkou z obce Serfaus. Po dosažení Scheidu však nezačneš stoupat na Furgler, ale budeš spíše klesat a držet se staré pašerácké stezky "Schmugglersteig," která tě nakonec přivede na sedlo Arrezjoch, kde se ti otevře výhled na jezera Masner a Hexen, vrchol Hexensee a mezitím vším umístěnou chatu Hexenseehütte. Jestli chceš, můžeš se vydat osvěžit na chatu a vrchol vzít útokem až posléze, já ti však doporučuji držet se úzké stezky vedoucí po tvé pravici.


Stezka stoupá jen velice mírně po obvodu travnatého svahu a nakonec tě přivede na sedlo Masnerjoch, kde se závratně mění terén. Odsud dále budeš stoupat po černé stezce, kde se doporučuje mít zkušenosti s aplským terénem. Budeš totiž stoupat kamenným polem a jen chvilka nepozornosti stačí, abys sešel ze stezky. Proto doporučuji se dobře rozhlížet a pozorovat červené značení. Nejvíce nebezpečný je však úzký ostrý hřeben a následné šplhání na opravdu malý plácek na vrcholu, kam se vejdou tak 2-3 lidé maximálně. Výhled je však naprosto jedinečný.


Z vrcholu už nezbývá než seběhnout po opravdu strmé stezce na sedlo Hexensattel a odsud sejít k chatě Hexenseehütte. Blahopřeji, to nejnáročnější máš za sebou, odměň se dobře vychlazeným pivem a vrať se na cestu, protože máš před sebou ještě řádný kus cesty. Po opravdu kamenité stezce mezi jezery Hexen a Masner se vydáš zpět na sedlo Arrezjoch. Dál už tě nebudu trápit. Až na Lazidkopf můžeš pokračovat po široké silnici táhnoucí se nádherným vysokohorským údolím.



Z údolí přes vrchol

29,3km 2113m↑ 1729m↓

Tahle trasa je pro opravdové fajnšmekry a vyžaduje fakt dobrou kondičku a kdo se na ni vydá, měl by počítat s tím, že se dost možná bude do vsi vracet až za tmy. Proto doporučuji přibalit si čelovku a powerbanku, aby bylo možné dobít si telefon, protože cesta ti zabere opravdu celý den.


Prvním ranním autobusem vyrazíš do obce See na druhé straně hory a okamžitě začneš stoupat lesy vzhůru. Cesta tě nakonec přivede k potoku Istalanzbach, kterého se budeš držet, dokud nedorazíš do míst, kde pramení. Právě zde začneš stoupat na sedlo Masnerjoch, kde se napojíš na stezku, kterou bys kráčel od stanice lanovky nad obcí Serfaus. Dále už je cesta stejná, jako v popisku trasy výše. Vystoupáš na vrchol, sejdeš k chatě a budeš pokračovat na Scheid, zde však pravděpodobně dorazíš tak pozdě, že už nestihneš ani poslední lanovku a do střediska Serfaus-Fiss-Ladis budeš muset rovněž sejít po svých.



5)  Hřebenovka Pezid-Heuberg

14,7km 716m↑ 1109m↓

Tahle hřebenovka ti pro krásné výhledy doslova vezme dech. Aby ses na ni dostal, budeš však muset podstoupit stejnou cestu, jako u předchozího tipu, což může být poněkud nudné a otravné. Druhá možnost je strávit noc na chatě Hexenseehütte a pokračovat po tomto nádherném hřebínku následujícího dne. Ať už tak či onak, musíte se dostat na sedlo Arrezjoch a odsud vystoupat na vrchol Pezid (2770m). Až sem přitom vede široká silnice. Odsud dále už se však budete pohybovat po úzké pěšině, která vás postupně převede přes úzký hřeben s nádhernými panoramaty na obě strany až na sedlo Riefenjoch (2447m). Odsud vás čeká strmý sestup dolů, ale ještě před tím doporučuji vystoupat na poslední vrchol tohoto hřebene Hinterer Heuberg (2578m).


Od potoka Moosbach je stezka místy dost nepřehledná a ztrácí se, ale nakonec vás opět přivede k chatě Kolner Haus.



6) Stará pašerácká stezka

32,3km 1854m↑ 2192m↓

Tohle je nejdelší a nejnáročnější stezka, kterou zde pro tebe mám a která tak úplně nesouvisí s běžnými tipy, co dělat v oblasti Serfaus-Fiss-Ladis. Abys ji mohl zdolat, budeš se totiž muset přepravit do Švýcarska do bezcelní oblasti Samnau, kam často mířili také rakouští pašeráci a právě v jejich stopách budeš pokračovat. Je až neuvěřitelné, jakými místy s batohy a pytli plnými kontrabandu byli schopni putovat a to často na lyžích během nejtužších zim.


Cestu můžeš započít přímo ve švýcarském Samnau nebo v nedaleké obci Plan, odkud musíš vystupat vzhůru do hor a zde překročit první hřeben. Cestou mineš ještě pár středisk, chat a restaurací, ale v momentě, kdy se přiblížíš rakouské hranici necháš tohle vše za sebou a až po chatu Hexenseehütte tě čeká 9km nádhernou alpskou divočinou. Od chaty už cestu znáš z předchozích tipů. Nedoporučuji však nic pašovat, protože cestou stále můžeš narazit na pohraničníky. V zimě zde dokonce chytají lyžaře na sjezdovkách a kontrolují jim batohy. Je povolena pouze jedna lahev alkoholu a dvě krabičky cigaret na osobu. Jak je to s jiným zbožím nemám zdání, protože pro nic jiného se do této bezcelní zóny snad ani nejezdí. Od chaty Hexenseehütte tě také tu a tam čeká cedule s příběhy místních pašeráků.




Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page